§1.
Preambuła
Mając na uwadze wynikający z ustawy dnia 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, obowiązek wprowadzenia na podmioty świadczące usługi hotelarskie oraz turystyczne, a także prowadzące inne miejsca zakwaterowania zbiorowego standardów w zakresie niezbędnym do zapewnienia ochrony małoletnich oraz uznając istotną rolę biznesu w zapewnieniu poszanowania praw Dzieci, w szczególności prawa do ochrony ich godności i wolności od wszelkich form krzywdzenia, Ośrodek Wypoczynkowy Romet przyjmuje niniejszy dokument jako wzór standardów, zasad i procedur w przypadku podejrzenia, że Dziecku, które przebywa w Naszym obiekcie dzieje się krzywda oraz zapobiegania takim zagrożeniom.
§2.
Postanowienia ogólne
Ośrodek Wypoczynkowy Romet prowadzi swoją działalność z najwyższym poszanowaniem praw człowieka, w szczególności praw Dzieci jako osób szczególnie wrażliwych na krzywdzenie. Ośrodek Wypoczynkowy Romet w szczególności podkreśla istotność prawnego i społecznego obowiązku zawiadamiania organów ścigania o każdym przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę Dzieci i zobowiązuje się szkolić swój Personel w tym zakresie.
§3.
Definicje
§4.
Zasady identyfikacji Dziecka przebywającego w Ośrodku Wypoczynkowym Romet i jego relacji w stosunku do osoby dorosłej, z którą przebywa.
I. Przyjmując Dziecko na pobyt w Ośrodku Wypoczynkowym Romet, kiedy jest to możliwe, należy dokonywać identyfikacji Dziecka i jego relacji z osobą dorosłą, z którą przebywa. Przeprowadzenie identyfikacji jest obowiązkowe w sytuacjach nietypowych i podejrzanych, wskazujących, że istnieje ryzyko krzywdzenia Dziecka.
II. W celu identyfikacji Dziecka i jego relacji w stosunku do osoby, z którą przebywa należy:
III. W przypadku oporu ze strony osoby dorosłej co do okazania dokumentu Dziecka lub wskazania relacji należy wyjaśnić, że procedura służy zapewnieniu Dzieciom bezpieczeństwa i obowiązek taki wynika z przepisów powszechnie obowiązującego prawa. W przypadku gdy rozmowa potwierdzi przekonanie o próbie lub popełnieniu przestępstwa na szkodę Dziecka, Personel zawiadomi o tym fakcie policję. Dalej stosuje się zasady w przypadku okoliczności wskazujących na skrzywdzenie Dziecka.
§5.
Zasady i procedury reagowania w przypadku uzasadnionego przypuszczenia, że dobro Dziecka znajdującego się jest zagrożone.
I. Personel posiada wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwraca uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia Dzieci.
II. W przypadku podejrzenia krzywdzenia Dziecka przez Opiekuna Dziecka/ osobę z którą przebywa w formie:
III .W przypadku powzięcia przez członka Personelu podejrzenia, że Dziecko jest krzywdzone przez osoby trzecie w formie:
§ 6.
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między Personelem a Dzieckiem
§ 7.
Postanowienia końcowe